Terapiju shiatsu mnogi u svijetu ubrajaju u jednu od istocnjackih masaznih tehnika, ali uistinu, shiatsu je zasebna terapija, cije porijeklo vodi na Daleki istok u Zemlju izlazeceg sunca – Japan. Pa i sam rijec “shiatsu” japanskog je porijekla. Cine je dva simbola: “shi” (prst) i “atsu” (pritisak), sto nedvojbeno govori da se radi o obliku manipulativne terapije, u kojoj cemo prepoznati najvrednije elemente mnogih istocnjackih alternativnih terapija i tehnika. Ipak, shiatsu s pravom cesto nazivaju i “akupresurom”, jer je stimulacija tacaka pritiskom jedna od glavnih tehnika koje se koriste prilikom iscjeljivanja.
“Glavno nacelo tretmana na kojem pociva shiatsu jest da tijelo ima vlastitu sposobnost da se dovede u ravnotezu i iscijeli” – kaze Nigel Dawes, strucnjak za orijentalnu medicinu u djelu “Enciklopedija alternativne medicine”. “Metoda kojom se to postize temelji se na ispravnom poticanju tjelesnog sistema vitalne energije u koji spadaju meridijani i tacke, odnosno energetski centri. U praksi, primjena ispravnog pritiska uvijek dovodi do pozitivnog ucinka.”

Blagotvorni pritisak
Dakle, tretmanom se potstice sposobnost klijentova tijela da postigne ravnotezu i prirodno se iscijeli, a zadatak prakticara lezi u tome da odredi slabosti i snage klijenta u odnosu na njegovu bolest i sposobnost da reagira, te dostupne izvore energije preraspodijeli tako da se ponovno uspostavi sklad i ravnoteza u cijelom sistemu, uz pomoc meridijana i energetskih tacaka.
U praksi pritisak se primjenjuje na siroko podrucje, kao i na precizne tacke na cijelom ljudskom tijelu, koristenjem ne samo prstiju i palaca, vec i dlanova, laktova, koljena, pa cak i stopala. U skladu s tim, pritisak moze varirati od njeznog i laganog pa sve do vrlo cvrstog, gruubog i bolnog. Istodobno, ova tehnika ukljucuje i istezanje, trljanje, stiskanje i bockanje, sto je vrlo slicno masazi.
U najstarijim kineskim medicinskim rukopisima i dokumentima, kao sto je medicinski tekst poznat pod naslovom “Klasicna interna medicina zutog cara”, star vise od dva milenija, nalazimo korijene terapije u kojoj bismo mogli prepoznati i shiatsu. No, to je manje vazno. Bitnije je kazati da je ova terapija vec odavno usla cak i na najuglednije klinike za komplementarnu medicinu i da je sve popularnija i na Istoku i na Zapadu.
Pored cinjenice da shiatsu odmara i relaksira umorno tijelo, ova terapija harmonizira zivcani sistem, stimulira krvotok, disne organe i blagotvorno djeluje na cjelokupni misicnokostani sistem. Putem hormona pozitivno djeluje i na probavni i reproduktivni sistem, otklanja posljedice stresa, smanjuje bolove, pospjesujuci mentalne, fizicke i spolne funcije, te stabilizirajuci kompletno zdravlje. Ipak, krajnja svrha shiatsu terapije jeste reguliranje energetskog sistema, uskladujuci i povezujuci um, tijelo i duh, kako bismo sebe dozivjeli na cjelovitiji i potpuniji nacin.

Uskladiti yin i yang
Prema prastaroj tradicionalnoj kineskoj medicini, ljudsko zdravlje ovisi o ravnotezi izmedu yina (hrana) i yanga (kisik), izmedu jedva primjetnih kretanja energija unutar organizma. Metoda lijecenja ovisi, prije svega, o vrsti bolesti: lijecenje yina (vitalnih tjelesnih supstanci) obicno se izvodi uz pomoc ljekovitog bilja i minerala, dok se yang (vitalne tjelesne funkcije) iscjeljuje uglavnom izvana bilo akupunkturom, bilo raznim drugim manipulativnim tehnikama, ukljucujuci tu i shiatsu. Istovremeno, ljudsko je tijelo podijeljeno na merdijane i tacno se mogu locirati mjesta na kojima je blokirana vitalna energija.
Stimuliranjem odredenih meridijana i tjelesnih tacaka, terapeut oslobada zaustavljenu energiju i upucuje ju u slabija podrucja. Prema jednom od zakona yina i yanga, krajnja vrijednost jednoga postaje njezina suprotnost. Dakle, u podrucjima blokada (jitsu) gdje se pojavljuju napetost, toplina i bol (yang), koja su osjetljiva na dodir, primjenjuje se cvrsci, brzi pritisak (takoder yang) kako bi se uklonila blokada - yin se susrece s yangom i pretvara ga u yin, sto dovodi do olaksanja, oslobadanja negativne energije i opustanja.
Suprotno tome, u slabim podrucjima (kyo) gdje su pojave vise yin, kao sto su praznina, hladnoca i bolovi kojima odgovara dodir, primjenjuje se meksi, trajniji pritisak (vise yin), kako bi se neophodna vitalna energija usmjerila u ta podrucja - yin se susrece s yinom i pretvara u yang, stvarajuci stimulativni, zivahni ucinak.
To su, prema navodima Nigela Dawesa, koje iznosi u “Enciklopediji alternativne medicine”, dva temeljna pristupa u terapiji shiatsuu: jedan je dinamicniji i oslobada, dok je drugi njezan i odrzava. U skladu s time, manipulacija i zatezanje spadaju u prvo nacelo, dok se drugo temelji na tehnikama staticnog pritiska. Dakako, unutar jedne tehnike mogu se pomijesati elementi yina i yanga, te ih vecina prakticara shiatsua vjesto kombinira.
Ukratko, terapija shiatsu djeluje tako da obnavlja normalan protok vitalne, zivotne energije s jednim jedinim ciljem – da se u organizmu upostavi harmonija i stvori optimalna ravnoteza i postigne mentalno i tjelesno zdravlje!