Terapija masazom zasigurno je jedna od najstarijih terapeutskih tehnika. Njeni korijeni sezu u samo praskozorje covjecanstva. O njenom blagotvornom djelovanju pise se gotovo u svim drevnim medicinskim rukopisima i dokumentima. Pominje se u staroindijskim Vedama, kineskim medicinskim recepturama, u prvim egipatskim medicinskim rukopisima, u Staroj Grckoj, Rimu...
Kako je poznato, dodir je temeljno sredstvo za terapiju masazom i vjestina masera upravo ovisi o vjestini i “doziranju” dodira. Ali i jos o kojecemu. Prije svega o obucenosti masera, njegovom bioenergetskom zracenju, poznavanju anatomije ljudskog tijela itd.

Brojne tehnike
O blagotvornosti terapije masazom, moglo bi se reci, suvisno je i govoriti. Pa ipak, potrebno je znati da masaza pospjesuje krvotok i doprinosi opstoj tjelesnoj i mentalnoj opustenosti, poboljsava kolanje limfe, povecava pokretljivost i opseg pokreta zglobova, stimulira ili smiruje zivcani sistem, pospjesuje stanje koze, te probavu i funkciju crijeva, olaksava akutne i hronicke bolove, smanjuje mogucnosti stresa i oticanje, pomaze opustanju zgrcenih, skracenih i otvrdlih misica, te stimulira slabe i mlohave misice. Bez nje, konacno, ne bi mogla da bude uspjesna karijera nijednog sportiste.
“Terapija masazom ima i psiholoski ucinak koji se temelji na interakciji ili medusobnom povezivanju uma i tijela” – kaze Elliot Green, strucnjak za lijecenje masazom i dugogodisnji predsjednik Americkog udruzenja za lijecenje masazom (AMTA). - “Jednostavnije receno, um utice na tijelo, a tijelo utice na um. U tom smislu, mentalne napetosti se mogu ocitovati na fizickom nivou kao napetost misica ili neka druga tjelesna pojava. Slicno tome, fizicka napetost moze djelovati na psihicka i emotivna stanja...”
Znanstvenici su izracunali da postoji najmanje stotinu najrazlicitijih tehnika masiranja. Vecina (tri cetvrtine) su produkt modernog vremena, to jest modernih istrazivanja i eksperimentiranja. Ipak, vecina masaznih tehnika mogu se podijeliti u pet osnovnih kategorija: tradicionalne tehnike, europske, savremene zapadnjacke, povezivanje funkcije pokreta, istocnjacke i energetske, to jest neistocnjacke tehnike.
Postoji jos jedna podjela po kojoj se terapije masazom svrstane u tri grupe: tradicionalne, orijentalne i vodene. Tradicionalne masaze pod svojim imenom udruzuju: rucnu limfo-drenazu, aromamasazu, emocionalnu masazu, Mass mar i Trager; orijentalne su shiatsu, psihomatski autoshiatsu i kinesko masiranje vrhovima prstiju; a pod vodenu masazu spadaju watsu i hidromasaza.

Ono sto niste znali...
Da bi ste dobili pravu sliku o terapiji masazom nudimo vam odgovore na deset pitanja koja se najcesce postavljaju u vezi s ovom alternativnom terapijom.
Kako prepoznati dobrog masera?
Jedan od najboljih nacina za odabir dobrog masera jeste ako vam ga preporuci neko kome vjerujete, dakle prijatelj.
Da li ispravna masaza smije na kozi ostavljati tragove?
Ne smije. Masaza prvenstveno mora biti ugodna i opustajuca. Jer, preagresivan rad ruku ne djeluje dobro na opustanje. Bol, crveni ili plavi hematomi nikako nisu pozitivni znaci iscjeljiteljske i relaksirajuce masaze.
Da li masaza uvijek cini dobro?
Ne.Masaza tijela moze vam i nasteti ako imate temperaturu ili ako patite od neke druge bolesti. Nadalje, na masazu zaboravite u trudnoci, te ukoliko ste nedavno bili na operaciji. Bilo bi dobra da masiranje izbjegnete i poslije depilacije ruku i nogu.
Da li se ciklus masaza moze prekinuti kadgod hocete?
Ne. Zapravo, ukoliko prekinete propisani ciklus masaza, nece biti ni fizickih, ni tjelesnih posljedica. Ali, morate znati da ce pozitivni rezultati masiranja biti kratkotrajniji.
Da li se prije odlaska na masazu preporucuje gladan stomak?
Ne preporucuje se odlazak na masazu potpuno prazna zeluca, kao ni odlazak na masazu odmah nakon jela. l u jednom i u drugom slucaju moze vam biti muka od zelucane kiseline.
Je li tacno da svako moze postati dobar maser?
Kod nas se mnogi privatno bave masazama, ali da biste bili sigurni da ste u dobrim rukama, masera radije potrazite u centrima, skolama ili nekim drugim kvalificiranim ustanovama. Ukoliko se neko zeli uputiti u tajne masiranja, mogucnosti su velike, a mjesta poducavanja raznolika.

Skidanje celulita
Da li redovne masaze mogu doprinijeti otklanjanju celulita?
Svakako. Problem celulita najbolje rjesava takozvanom Mass Mar masazom, ali u tome su djelotvorne i sve druge vrste masiranja. Uz pravilnu prehranu i svakodnevnu samomasazu vas ce celulit posustati i pocet se topiti i nestajati.
Da li samomasaza izvlaci ono najbolje iz krema za njegu tijela?
Prije nego sto pocnete sa samomasazom, vasa koza tijela i lica mora biti savrseno cista. Na dlan stavite malo mlijeka za tijelo, anticelulitnu ili kremu protiv strija. U kozu ih utrljavajte kruznim, cvrstim (ne precvrstim!) pokretima, masirajuci svaki dio tijela desetak minuta. S masazom pocnite od stopala prema gore. l jedno upozorenje: jaci pritisak ruku koristite samo za masiranje misicnog dijela. Na dijelovima gdje je koza osjetljivija (grudi i lice) oslabite pritisak.
Da li iskusni maseri mogu odredivati dijagnoze?
Ne. Za dijagnoze se uvijek morate obratiti svom ljekaru kako bi vam preporucio nacin lijecenja. Zbog povreda koje stvaraju jake bolove i gubitak funcije trebalo bi prvo otici kod ljekara pa onda, eventualno, kod svog masera!
Da li na masazu mogu da idu i osobe koje su oboljele od raka?
Ne samo da mogu, nego je i preporucljivo. Dakako, masaza ne moze izravno izlijeciti rak, ali moze pomoci pacijentu da bolje podnosi bolest. Takoder, moze ne izravno uticati kao potpora tjelesnim funkcijama, u koje spada i imunoloski sistem.