Refleksologija

Refleksologija potjece iz starog Egipta, ali su je poristili i drugi drevni narodi. Terapija se temelji na nacelu refleksnih zona na dlanovima i stopalima, koje odgovaraju svim zlijezdama, organima i dijelovima tijela. Refleksologija upraznjava jedinstvenu metodu vrsenja posebnog pritiska palcima i psrtima na refleksne tacke u svrhu postizanja brojnih terapeutskih ucinaka.

Pomaze u izlijecenju:
astme, povisenog krvnog pritiska, bronhitisa, lose cirkulacije, prehlade, kaslja, upalale sinusa, glavobolje, upale debelog crijeva, zatvora, cititisa, zadrzavanja tekucine, gastritisa, hemeorida, probavnih smetnji, osjetljivih crijeva, mucnine, cira, povracanja, bjelog pranja, endometrioze, fibroida, neplodnosti, upale dojke, menopauze, problema sa menstrualnim ciklusom, trudnoce, grceva, lumbaga, glavobolje, nesanice, neuralgije, stresa, apscesa, celavosti, gljivica, gnojnih cireva, promrzlina, herpesa, ekcema, masne koze, psorijaze i zelucanih cireva.

Ako se odmarate u nekom od parkova Bangkoka, zasigurno ce vam prici neko ko ce Vam za sitnis ponuditi da iz Vaseg tijela ukloni osjecaj umora. I zbilja, nakon desetak minuta, posto Vam je svojim prstima ispritiskao odrezena mjesta na Vasem stopalu, osjecat cete se odmornim, gotovo preporodenim!
Najraniji poznati zapisi o refleksoterapiji, kakvu su koristile iscjelitelji prastarih kulture, pronadeni su u Dolini kraljeva (Egipat) na zidnim slikarijama u grobnici cuvenog faraonskog lijecnika Ankhmahora, a nastale su oko 2330. godine prije nove ere, u vrijeme kada je refleksoterapija bila na vrhuncu svoje popularnosti. Mnogo kasnije, refleksoterapija ili refleksologija, prenesena je u Staru Grcku i Rim, a o njoj su pisali i otac moderne medicine Hipokrat (460 - oko 377. pr.n.e.), kao i cuveni arapski lijecnik i filozof Ibn Sina Avicena (979-1037).

Dodiri i masiranja
Preteca refleksologiji kakvu danas poznajemo, dugo vremena je nosila ime - terapija po zonama. Srednjovjekovne hronike biljeze da je bila posebno popularna na europskim dvorovima i za vrijeme ratnih pohoda. Ipak, modernoj refleksologiji temelje su postavili krajem 19. i pocetkom 20. stoljeca Englez Henri Head i americki lijecnik William H. Fitzegerald. Posebno je znacaj bio ovaj drugi, koji je 1917. godine sa svojim kolegom Edwinom Bowersom objavio rad “Terapija zona, ili olaksavanje boli kod kuce”.
Refleksologija ili masaza stopala uistinu je fascinantno je podrucje medicine. Radi se o slozenoj mrezi razlicitih znakova kroz koje mozemo otkriti cak i skrivene bolesti u organizmu. sake i stopala predstavljaju citava podrucja refleksnih tacaka, koje odreduju svaki organ ili ijelesnu strukturu.
Prema ucenju refleksologije, pritiskom na stopala i sake rnogu se ukloniti mnoge tegobe. Stopala su izuzetno osjetljiva na dodir i preko njih se mogu pokrenuti mehanizmi blokirani, ne samo u tijelu, nego i u ljudskom mozgu. Tesko je u kratkom tekstu opisati tehniku masiranja, a ona se i izvodi, mogli bismo reci, vodena intuicijom refleksoterapeuta. Neko vise voli blag, a neko snazniji dodir, no sama masaza nikako ne smije biti bolna. Katkad se dogodi da dodir nekih tacaka izazove bol, ali u torn slucaju rijec je o pritajenoj bolesti i to je dobar pokazatelj za daljnje lijecenje.

Podjela po zonama
Masaza zahtijeva ugodan ambijent, a osoba koju se masira obavezno mora biti u ugodnom polulezecem polozaju. Prije pocetka maser uzima u ruke jedno pa drugo stopalo: nekoliko minula ih dodiruje, gnjeci i "ispravlja”. Na taj nacin pod rukama osjeca toplinu ili hladnocu, koje odgovaraju temperaturi unutrasnjih organa. Efekti masaze osjecaju se vec nakon prvih seansi, a ova terapija posebice odgovara trudnicama, djeci i starijim osobama.
Potpuno je jasno da je refleksologija holisticki nacin iscjeIjivanja koji se bavi cijelim tijelom. Medicinska statistika pokazuju da je 75 posto bolesti povezano sa stresom, a refleksologija bi rnogla imati odlucujuci faktor za nase zdravlje i zadovoljstvo. Naime, refleksologija uklanja djelovanje stresa i napetosti te tako rasterecuje tjelesnu muskulaluru, zivcani sistem i krvotok. Ako je u pitanju glavobolja, pritiskom se masiraju oba palca, a ako su u pitanju sinusi, masaza se obavlja vrhovima prstiju. Refleksolozi vide stopala kao ogledalo tijela, kojim se sluze pri radu, a svoj tretrnan pocinju proucavajuci cijelo slopalo, a potom se koncentrisu na posebno podrucje.
Svako stopalo predstavlja jednu polovicu ljudskog tijela i pet zona na toj strani tijela: prsti predstavljaju glavu, vrat i sinuse. Svaki prst predstavlja jednu zonu, ali svaki palac – sam po sebi – obuhvata svih pet zona. Primjerice, refleks za hipofizu (najvaznija zlijezda u ljudskom organizmu) nalazi se u sredini palca, dok dno palca predstavlja vrat. Jagodice stopala predstavljaju podrucje toraksa u kojemu se nalaze pluca, srce, grudi, gornji dio leda i ramena. Podrucje ispod jagodice na oba stopala je za solarni pleksus, iznimno vazno podrucje koje je zivcima povezano s mnogim dijelovima tijela. Vrh clanka predstavlja limfni sistem. Tacke izmedu kostiju clanka i pete sa svake slrane obaju stopala predstavljaju podrucje reproduktivnih organa...

Djelotvorna terapija
Povodeci se za nacelom terapija zona, refleksolog vjeruje da organ, zlijezda ili skupina rnisica, koji se nalaze u odredenom podrucju, imaju isti refleks u odgovarajucoj zoni na stopalu.
Naravno, slicne zone postoje i na dlanovima, s jedinom razlikom sto su stopala osjelljivija. Refleksologija sake se, kao i stopala, rukovodi podjelom tijela na zone i deset meridijana. Ovi meridijani polaze od vrhova prstiju, penju se do glave i spustaju duz tijela do vrhova prstiju, lokalizirajuci reflekse specificnih organa i zlijezda. Masaza prsta duz ovih tacaka stimulira protok energije u razlicitim tjelesnim strukturama. Pritisnemo li kaziprst, srednji i prstenjak, rijesit cemo probleme s ocima, a uzduzna masaza ruke moze stimulirati unutarnje organe kao sto su zeludac, tanko i debelo crijevo. Masaza refleksnih zona obavlja se pritiskom palca na prste sake, tako da se osjete kost i misic, a pritisak se obavlja rotacijskim pomicanjem palca preko cijele sake.
Masaza sake primjenjuje se kao dopuna, a ponekad i zamjena masaze stopala. Njene su prednosti sto veoma brzo pomaze kod glavobolje, bola u trbuhu i ledima. Masaza stopala do zdravlja najstarija je metoda samoozdravljenja koju svako od nas moze provoditi sam kod kuce.
Refleksoterapijom se postize ravnoteza krvnog, endokrinog, zivcanog i drugih sistema, te istodobno odrzava konstanta oslobodenog dijela energije. Mogucnosti izljecenja protezu se od imuniteta organizma, bubreznih, srcanih, zelucanih i psihosomatskih smetnji do menstrualnih tegoba kod zena, tegoba prostate kod muskaraca, disnog sistema, sinusa, astme, upale pluca, bronhitisa, problema s ocima i usima te epilepsije...