1. Otkud rijec vjestica?
Potice od latinske rijeci strix, nocna ptica iz porodice sova koja je povezivana sa misterioznim i uznemirujucim svijetom, a odnosi se na zene koje su praktikovale neobicne ceremonijale i mracne obrede, te imale intimne odnose s Ðavolom.
2. Kada je prvi put u historiji registrirana pojava vjestica?
Neobicne price o vjesticama pominju se jos u vrijeme drevnog Egipta kada se nerjetko pribjegavalo raznim vrstama magijskih ceremonija ili vracanja kako bi se, na primjer, potpomogao dolazak na faraonski prijesto ili dosegla visoka dvorska titula. Magijski obredi i vracanje stari su koliko i svijet, a u razlicitim zemljama i epohama poprimali su razlicite forme i ceremonijale. Od kraja 15. do sredine 18. stoljeca magijske su vjestine u Europi postale neka vrsta poceg ludila, sto je - kako je poznato - dovelo i do strasnog “lova na vjestice”.
3. Obicno kada se govori o vjesticama, misli se na zene…
Da, vjestica je prije svega zena. Muskarac je mag, carobnjak i alkemicar. Nastoji da promijeni prirodu materije. Vjestica je, medutim, posvecena da pronikne i dokuci drugu vrstu tajni. Zahvaljujuci zagonetnim recepturama i poznavanju tajanstvenih svojstava odredenih biljaka, ona obicno priprema neobicne napitke, tinkture i masti. zene su u kulturi muskaraca precesto simbolizirale davolice. Jer su muskarci upravo njih okrivljavali za strahove i seksofobiju.
4. Kakve su bile srednjovjekovne vjestice? Kako su izgledale i koliko su bile stare?
Srednjovjekvne vjestice nisu bile stare zene, kako bi se moglo pretpostaviti. Obicno su bile izmedu 13 i 40 godina. Nisu bile ni rugobnog izgleda. Naprotiv, cesto su to bile zenske osobe prijatnog izgleda. Slika kvrgave babetine, siljatog nosa, poput vjestice iz “Snjeguljice i sedam patuljaka” pripada ikonografiji koja nije odgovarala stvarnosti.
5. U kojim su krajevima zivjele vjestice?
Srecemo ih sirom Njemacke, u Francuskoj, Italiji (posebno na sjeveru zemlje), u spanjolskoj, Engleskoj, Holandiji... Zatim u SAD. Poznate su vjestice iz Salema. O njima je snimljen i zanimljiv film.
6. Kojim drustvenim kategorijama su pripadale?
Bile su seljanke. Cesto i zene iz gradskih predgrada. zene sa margina zivota. Najcesce su bile udovice ili neudate. Radilo se o osobama prosjecne inteligencije, zenama koje su poznavale iscjeljiteljske vrijednosti bilja i razumjevale osnove medicinske znanosti.
7. Vjestice su bile iscjeljiteljke. Nisu, dakle, sve bile zle.
Danas se o vjesticama govori samo u kontekstu sotonizma, spravljanja ljubavnih napitaka ili bacanja crnomagijskih cina, kao sto su sihiri. Inace, one simboliziraju mrak i zlo, jer su ljubavnice Sotone i njegovih sljedbenika.
8. Koji su vjesticiji rituali?
Najvazniji su takozvano “Vrzino kolo” ili Sabati. Radi se o nocnim skupovima vjestica sa Ðavolom, gdje se prireduju neopisive bakanalije, izgovaraju magicne formule, piju cudni napitci, zrtvuju zivotinje…
9. Vjestice, dakle, djeluju u grupi?
Moglo bi se tako reci. U grupi imaju uvisestrucenu snagu. A vjestina tajnih sotonistickih znanja i crnomagijskih obreda prenosila su se s majke na kceri. Medutim, bilo je slucajeva da su i neke usamljene zene neopravdano, iz ovog ili onog razloga, smatrane vjesticama.
10 Koji su mogli biti motivi?
Na primjer, ako bi neka zena u svoje narucje uzela neko dijete i ono se uskoro razboljelo, proglasavana je vjesticom. Ako bi dotakla neku osobu, pa toj osobi nakon toga bilo zlo, razboljela se ili umrla... U srednjem stoljecu nije trebalo mnogo da bi se neka zena proglasila vjesticom. Nestanak nekog djeteta, izbijanje gladi, pojava epidemije neke zarazne bolesti, susa, slaba zetva... Za sve su bile krive vjestice!...
11. “Vrzino kolo”, orgije, igre s Ðavolom, zene koje lete na metli... Kako su objasnjavane sve te price?
Bile su to nevjerovatne price, najcesce, iznudene mucenjem. zena, koja je bila antikomformista, koja se bavila sakupljanjem ljekovitog bilja, koja je djelovala drugacije, tajanstveno... Kada bi jednom bila optuzena za vjesticarenje, niko joj nije mogao pomoci. Stavljana bi na teske muke – vezivana za rep konja, razapinjana, probadana i sl. Na kraju bi priznala sve, cak i djela koja nikada ni u snu nije pocinila, svjedocila o cinjenicama koje se nikad nisu desile, potpisivala i sve sto bi joj umanjilo mucenje i donosilo brzu smrt.
12. U historiji su se, ponekad, neke zene i same proglasavale vjesticama. Cinile su to dragovoljno, bez prisile i bez mucenja. Zasto?
Postoji jedna zanimljiva teorija koju je prije nekoliko godina promovirala dr. Linda R. Caporeal sa Univerziteta Kalifornija (SAD), koja je vodila studije o poznatom sudenju vjesticama iz Salema. Mnoge zene, koje su se nazivale vjesticama, bile su u stvari dobrovoljno drogirane. U neobicno dusevno stanje dolazile bi jeduci neku vrstu hljeba od razi u koji je bila umijesana zloglasna “rogata raz”, jedna vrsta parazitske gljive koja napada zitarice, a koja sadrzi otrovnu supstancu. Ta je supstanca u stanju da izazove halucinacije poput LSD. U stvari, mnogi evropski znanstvenici odavno tvrde da su vrzina kola nista drugo do narko seanse sa nekim “vjescem”, dobro maskiranim da predstavlja davola i da se uvali medu mlade i zgodne zene. Bilo je zena sa psihickim problemima koje su, uistinu, zamisljale i dozivljavale vizije orgija sa demonima.
13. Kada je u Evropi poceo lov na vjestice?
Sa cuvenom bulom pape Innocenza VIII, koja je obznanjena 1484. godine. Papa je trazio da vjestice budu proganjane kao najgori heretici i osudivane na lomace, vjesanja, davljenja, utapanja. Prije ove bule, smatralo se da su vjestice bolesne duhom i vjerovalo se da nocu jasu metle i zivotinje. Sve ono sto je u srednjem stoljecu tolerisano, postalo je predmetom proganjanja u vremenu u kojem je zivio Leonardo da Vinci, u epohi poznatoj pod imenom Renesansa.
14. Zasto? Kako je moglo doci do tog nevidenog ludila u kome je na najstrasniji nacin pogubljeno stotine hiljada zena?
U to je vrijeme vladao veliki strah od davola, “drukcijih”, a posebno heretika rasutih po cijeloj Evropi. Vjestica, sa kultom demonstva, predstavljala je prijetnju crkvi i religiji. Zbog toga je i tretirana poput terorista, koji prijete da preokrenu uspostavljeni poredak.
15. Jesu li samo katolici progonili zene i optuzivali ih da su vjestice?
Ne, cak su i protestantski sudovi bili izuzetno strogi. Malo je poznato da sudovi inkvizicije nisu bili najgori uprkos losoj reputaciji. U spanjolskoj, gdje je inkvizicija bila u jeku, vjestice nisu bile progonjene. Ili jesu, ali u manjem omjeru. spanjolska inkvizicija je istinskim neprijateljima smatrala jevreje i muslimane i nije imala mnogo vremena za carolije. Velike zone lova na vjestice bile su Njemacka, Francuska i sjeverna Italija.
16. Koje su bile norme za sudenje vjesticama?
Prirucnik koji su najcesce koristili inkvizitori bio je zloglasni “Malleus maleficarum”, “Cekic vjestica”, djelo dvojice dominikanskih fratara, Sprengera i Kramera. U tom se prirucniku utvrdivao postupak sa vjesticama i, dakako, predvidalo mucenje i nasilje.
17. Kako se mogla odbraniti zena koju bi optuzili kao vjesticu?
Gotovo nikako! Morale je proci neizdrziva mucenja i iskusenja. Kao, na primjer, “zig davola”. Vjestica je, po inkvizitorima, morala imati jednu neosjetljivu tacku na tijelu. Tako bi joj u razne dijelove tijela zabadali igle da bi tu neosjetljivu tacku pronasli. Na kraju bi, jadnica, da bi okoncala stravicno mucenje, rekla da vise ne osjeca bol. Ili - bozanski sud, “ordalia”. zena je morala u ruci drzati usijano zeljezo. Ako bi se oprzila bila je vjestica…
18. Koliko je zena ubijeno pod optuzbom da su vjestice?
Tacna brojka nikada nije definitivno utvrdena, ali se prema nekim procjenama smatra da je u lovu na vjestice smrtno stradalo vise od jednog miliona zena.
19. Da li su se u proslosti desavala i sudenja u kojima su protagonisti bili muskarci?
Da, ali su ta sudenja bila rijetka. Najpoznatije se sudenje odvijalo 1663. godine u Loudanu, u Velikoj Britaniji, kada je otac Urbain Grandies optuzen da je preko dva davolska duha “spopao” casne sestre u svom samostanu. Grandier je do kraja govorio da je nevin, ali je, na kraju, ziv spaljen!
20. Kada je prestao lov na vjestice?
Polovinom 18.stoljeca, sa trijumfom razuma. To se, naravno, nije dogodilo preko noci, vec postepeno.
21. Je li poznato cime su se vjestice sve hranile?
U pocetku o tome se nije govorilo. Ali kasnije je postalo jasno da su jihovi recepti su bili siromasni – mlijeko, trave, kestenje, povrce.
22. Koje su bile njihove omiljene zivotinje?
zaba krastaca, veoma prisutna u ikonografiji carobnjactva, ispod cije se koze mogao kriti demon. Uz to, po legendi, Sotona im je, poslije pakta sa vjesticama, dodijelio zivotinjske sluge: macke, pse i patke.
23. Koji su bili glavni “instrumenti” vjestica?
U starim se kronikama najcesce pominju tajanstveni napitci, pomade, talismani, amuleti. Sluzile su se posebnim crnomagijskim recepturama i formulama. Po tijelu su razmazivale cudne masti, navodno, da bi mogle “letjeti”. U stvari, radi se o tinkturama i mastima spravljenim od ekstrakata biljaka sa halucigenim efektom, koji im je davao utisak da uistinu lete.
24. Postoje li i danas udruzenja vjestica?
Postoje, svakako. Cak bi se moglo reci da vjesticarenje postaje, iz dana u dan, sve popularnije u svijetu.
25. Gdje senalaze glavni centri kulta vjestica?
U skotskoj, Irskoj, Engleskoj. Posebno u Sjedinjenim Drzavama, narocito u San Francisku.
26. Kako se prepoznaju moderne vjestice?
Najcesce su to osobe koje se bave astrologijom ili kartomantijom. Time, naravno, prikrivaju svoje tajanstvene obrede. Nerjetko su to domacice, sluzbenice, umjetnice..., zene sasvim normalnog izgleda. Obicno su to zgodne gospe, izmedu 30 i 45 godina, cesto frustrirane svakodnevnom rutinom, monotonijom zivota, dosadnim muzevima i jednolicnom bracnom zajednicom. To su zene pune duha, sa zivom imaginacijom, odlucne i ubjedljive, koje nalaze relaksaciju i utociste u praktikovanju magicnih rituala.
27. Koji su to magicni rituali?
Cesto se glavna seansa svodi na kolo ili ritualni ples slican plesu u vudo-magiji, ponekad je to padanje u nekuu vrstu transa, stanje mentalnog praznjenja sto simbolizira seksualno oslobadanje. zene se okupljaju na raznim mjestima, najcesce u stanovima, klubskim prostorijama ili na otvorenom - u poljima. Tu se, po pravilu, nade i poneki vjestac ili “carobnjak”, koji organizira prave orgije. Nerjetko, seksualne...
28. Vjestice, pored obreda, cesto spravljaju magicne cini, koje pripadaju crnoj magiji…
To je tacno. Cim osjete zrtvu, odmah pocnu koristiti svoje urokljive oci i izgovarati crnomagijske formule. Ukoliko to ne daje ocekivane rezultate, onda se prihvate cvorova i crnomagijskih zapisa. Naravno, ponekad su na repertoaru i lutkice koje se probodaju iglama, vudu-magija, fotografije...
29. Koliko su ucinkovito njihovo djelovanje?
Ne postoje generalni podaci, ali se dobro zna da su neke danasnje vjestice veoma uticajne i da u velikoj mjeri mogu uticati na tok dogadaja ili ljudsku sudbinu. Zbog toga njihove usluge nerjetko koriste ljudi iz politickog ili javnog zivota, a mnoge se cak reklamiraju i putem Interneta.
30. Mnogi smatraju da je fenomen vracanja i vjesticarenja u opadanju?
Ne, naprotiv, on je u stalnom usponu. Cak u mnogim zemljama dobija i pravo gradanstvo, ulazi u zakone i ustave. U Sjedinjenim Americkim Drzavama, vjestice su se izborile na javno djelovanje cak i u profesionalnim vojnim jedinicama. Vjesticarenje spada u ono sto se danas podrazumjeva pod nazivom - ljudska prava!
31. Kako su organizovane moderne vjestice?
Neke pripadaju konzervativnim pokretima, pa oponasaju modele iz proslosti. Neke se, opet, organiziraju u sekte ili tajna udruzenja i skupine od po trinaest clanova. Trinaest je idealan broj za vjestice. Svaka sekta ima svog neospornog vodu koji moze biti muskarac ili zena i cija je rijec neprikosnovena.
32. Kako se postaje vjestica?
Postoji veliki broj nacina, ali se svi temelje na odredenim ritualima. Jedan od najcescih je uranjanje u vodu, sto je praceno raznim citatima i crnomagijskim molitvama. Od zene se, po pravilu, trazi da se odrekne svoje religije, dobija novo ime, koje je poznato samo grupi…
33. Moze li vjestica napustiti grupu?
Zavisi od grupe ili sekte, kojoj pripada. Obicno to nije lako ostvariti. Stvara se jaka i perverzna veza. Onaj koji odluci otici, izvrgnut je proganjanju, kaznjavanjima, ucjenama i prijetnjama... Cesto mu je zivot u opasnosti, a ponekad i zivoti njegove obitelji. Sa sektama nema sale...
34. Jesu li nasi preci vjerovali u vjestice?
Jesu. To vjerovanje jos uvijek akruelno u zemljama Balkana. U BiH se smatralo da se vjestice obicno pojavljuju u oblicju zlocestih starih (ruznih) zena, koje se zrtvama osvecuju za pretrpljene uvrede i nanesene nepravde. Da bi u zlu bile sto efikasnije, vjestice trajno sklapaju savez sa Ðavolom i uz njegovu svesrnu pomoc ljudima nanose zlo.
35. Da li “nase vjestice” imaju svoja okupljalista?
Naravno. Nasi narodi vjeruju da se redovito nocu sastaju ispod orahovih krosnji, gdje se - kako tvrde mnoga prastara kazivanja - istodobno okupljaju i zli dzini (duhovi). Tu vjestice organiziraju razuzdane orgije, igraju svoja kola i smisljaju zle planove.
36. O kakvim se zlim planovima radi?
Nasi stari su vjerovali da je moc vjestica gotovo neogranicena. Mogu s lakocom oduzimati mlijeko kravama, mogu djevojkama i zenama opciniti dusu i tijelo, mogu zacarati cijele porodice i, dakako, nanositi svakojaka zla - od teskih bolesti do uboge bijede i siromastva!

Zaštita od crne magije: