Za razliku od nekih drugih grana alternativne medicine, akupunkturu priznaju i znanstvenici sirom svijeta. cak se poducava i na nekim fakultetima, a njeni dometi svakodnevno se potvrðuju. Nastala u Kini prije otprilike pet hiljada godina (mada se vjeruje da je znatno starija), akupunktura se temelji na nacelu uspostavljanja ravnoteze hipotetske vitalne energije u ljudskom tijelu, sto se postize zabadanjem iglica u tacno odreðene centre na tijelu.

"Energetske kućice"
Za Kineze, univerzumom upravljaju dvije suprotne energije koje se permanentno nadopunjuju: Yin i Yang. Yin predstavlja zemlju, zenski spol, inerciju, hladnocu i Mjesec. Yang simbolizira nebo, muski spol, energiju, toplinu, Sunce. Prema tom vjerovanju, kada je u nasem tijelu odnos tih energija uravnotezen i harmoniziran, znaci da smo zdravi. Bolest nastaje kada jedna energija prevlada na stetu druge, sto moze biti uzrokovano nekom smetnjom izvana.
Prije pocetka lijecenja, lijecnik uvijek mora nacini temeljiti pregled, koji zapocinje razgovorom s bolesnikom o tegobama i bolestima koje je prebolio u svom zivotu, eventualnim operacijama i slicno. Element dijagnoze lijecnik koji se bavi akupunkturom klasificira pomocu "energetski kucica". Postoji pet kucica. To su: srce, zeludac, pluca, bubrezi i jetra - svaka s oznakom yin ili yang. Na primjer: kratkovidnost upucuje na jetru, a laringitis na pluca. U razgovoru s bolesnikom lijecnik otkriva i njegov temperament te okolnosti u kojima zivi. Izgled bolesnika takoðer je vazan i on se ukljucuje u sliku opceg zdravstvenog stanja.

Svakog dana poboljšanje
Tacnu dijagnozu lijecnik obicno dobiva mjerenjem pulseva. To je kljucni postupak u ovom nacinu lijecenja. Prema starim kineskim vjerovanjima, postoji devet vrsta pulsa: tri za glavu, tri za ruke i tri za noge. Mijenjaju se ovisno o godisnjem dobu, danu ili dijelu dana, sto mjerenje pulsa cini vrlo slozenim. To je mjerenje i dragocjena pomoc u otkrivanju poremecene ravnoteze u organizmu i otkrivanju oboljelih organa. Na kraju lijecenja lijecnik ponovno mjeri pulseve, a uocene promjene mu govore o tome kako je lijecenje djelovalo. Kada je dijagnoza postavljena, lijecnik ubada igle kojima djeluje na zamisljenu vitalnu energiju. Igle su razlicite velicine, ovisno o dubini tacke i bolesti za koju se koriste. Nacin ubadanja i okretanja igle umijece je kojim se pronalazi, ujedinjuje i usmjerava zamisljeni protok energije.
Igle ostaju u akupunkturnim sredistima svega nekoliko minuta, ali pomazu ozdravljenju i poboljsanje se obicno osjeti za vrlo kratko vrijeme. Broj tretmana ovisi o vrsti bolesti ili poremecaja. Osim ubadanja igala, lijecnik daje upute o nacinu zivota, prehrane i tehnikama opustanja, jer zdravlje uvelike ovisi o psihickom stanju svakog bolesnika.

Protiv bolova
Akupunktura pomaze u lijecenju brojnih bolesti, a najdjelotvornija je protiv bolova, ponajprije kod reumatizma (artritis, artroza) ili kod bolova misica i tetiva. Glavobolja se takoðer uspjesno lijeci akupunkturom, kao i migrena. Te smetnje ili potpuno nestaju ili se ublaze pa se tako smanji potreba za lijekovima. Takoðer se mogu ublaziti bolovi nakon kirurskih zahvata. Neki stomatolozi akupunkturu primjenjuju kao analgeziju tj. za uklanjanje bolova tijekom stomatoloskih zahvata, a u Kini se primjenjuje cak kao analgezija pri poroðaju carskim rezom.
Akupunktura gdjekada pomaze protiv grceva, konstipacije i nekih zelucanih smetnji. Prema nekima, pomaze i kod poremecaja sna, anoreksije, depresije i anksioznih stanja. Ima naznaka da ubrzava kalcifikaciju i zarastanje kostiju poslije prijeloma. Djeluje i u slucaju alergija, a astmaticarima pomaze da smanje kolicinu lijekova.
Za vrijeme trudnoce akupunktura moze ublaziti mucninu i povracanje, a smanjuje i bolove za vrijeme poroda.
Treba meðutim znati da, kao i sve druge metode alternativnih tehnika lijecenja, akupunktura ima ogranicene mogucnosti. Ne pomaze, primjerice, protiv bolesti izazvanih mikroorganizmima, kada su za izljecenje potrebni antibiotici. Ne lijeci bolesti kao sto su tuberkuloza ili rak, ali ipak moze olaksati bolove.”

Slične tehnike
Po uzoru na akupunkturu nastale su i neke druge istocnjacke tehnike:

VANTUZA: Umjesto uboda iglom, na akupunkturnu tacku se postavlja poseban zagrijani stapic natopljen ljekovitim sredstvom. Tom se metodom ublazuju poremecaji koji se lijece povecanjem hipotetske energije (na primjer reumatizmi). Posljednja novost nastala na temelju ove metode je odvikavanje od pusenja uz pomoc laserske akupunkture.

AKUPRESURA: Masaza meridijana i tacaka primjenjuje se kod bolesnika koji odbijaju ubadanje iglicama ili u slucajevima kad je akupunkturna tocka tesko dostupna. Taj postupak daje vrlo dobre rezultate kod prekomjerne debljine i kod ozljeda.

AURIKUTERAPIJA: Metoda pri kojoj se ubadaju samo tacke na uhu, takoðer, popularna za odvikavanje od pusenja. (Priredila: Suzana Novak, “Vita”)

ŠTA SU MERDIJANI: Prema najstarijem kineskom vjerovanju meridijani na ljudskom tijelu predstavljaju "energijske kanale, kojima energija poput rijeka kola tijelom", ili "elektromagnetna polja oko i u tijelu slicna onima koja obavijaju Zemlju i sva ziva bica".
Postoji 12 glavnih meridijana na povrsini tijela od kojih je sest yin, a sest yang. Meridijani yin se obicno nalaze na prednjoj strani tijela, a yang otraga. Dva meridijana prolaze kroz srediste tijela, onaj s prednje strane naziva se “misaonom zilom”, a onaj otraga upravljackom zilom. Uz njih postoje mnogi drugi dublji meridijani koji se rabe u slucaju tezih bolesti, a koji se dobivaju kombinacijom nekoliko povrsnih meridijana i povezani su s njima.
Najstariji opisi govore o 365 tacaka koje se nalaze duz meridijana sa svake strane tijela. Meðutim, danas je poznato vise od 1000 tocaka, ako u njih ubrojimo tacke izvan meridijana. Visestruke nove tocke dodane su mikrosustavima tjemena, uha i sake, izmeðu ostalih. Samo na uhu nalazi se preko 200 tocaka.

Knjige za Vas:

KNJIGA ZDRAVLJA

KRISTALI I ZDRAVLJE

BOJE I ZDRAVLJE