Među neprocjenjivim magijskim draguljima Orijenta spadaju i jedinstvene kosulje hamajlije, koje su se u proslosti pravile rijetko i u izuzetnim prilikama. One su bile namijenjene samo za licnosti od posebne vaznosti i znacaja – za princeve i careve, sultane i kraljeve, raðe i maharaðe, kalife i vojskovoðe... Onaj ko ju je nosio, tvrdi se u brojnim svjedocanstvima, bio je za cio zivot zasticen od svih nepodobstina – od urokljivog pogleda i neimastine pa sve do dzinnskih udara i neprijateljskog kursuma!
Bogati i uvazeni roditelji, najcesce krunisane glave, svojoj su djeci narucivali kosulje hamajlije jos dok su bila u besici (kolijevka), ali cesto i prije samog roðenja. Kada bi je dijete jednom obuklo, ono se od nje nije odvajalo cijeli zivot. Onog casa kada bi mu postala pretjesna, on bi je nosao u posebnim spremistima, najcesce u specijalnim dzepovima na odjeci ili zasivenu u postavi prsluka ili kaputa.

Snažna zaštita
U Bosni i Hercegovini, u kojoj su hamajliju kosulju imali rijetki begovski i velikaski sinovi, taj je obicaj bio nesto drugaciji.
“Kosuljica u kojoj bi se dijete rodilo”, svjedoci Muhamed Garcevic, “roditelji bi odnijeli nekom cuvenom spravljacu zapisa i hamajlija, koji bi na nju napisao probrane kur’anske izreke i razne dove (molitve), sto bi vlasnika te kosulje ubuduce stitile od svih bolesti i ostalih nedaca. Ove ispisane kosuljice zamotane u musemu (vostano platno), stavljale bi se uz dijete, dok je jos bilo u besici, a i kasnije, kao odrastao covjek, vjerovao bi vlasnik te skupocijene hamajlije da ga ona, s Bozijom pomocu, stiti od zlog trenutka i svih nesreca. U slucaju da vlasnik negdje izgubi ovu hamajliju, pa mu se nakon toda dogodi neka nesreca, cvrsto se vjerovalo da je to uslijedilo zbog gubitka hamajlije kosulje.
Neki bi, opet, ovako ispisane kosuljice smotali u sto manji smotuljak i stavili djetetu, dok je jos sasvim maleno i u besici, u mali razrez na misici desne ruke, tako da sa zarastanjem razrezane kozice zaraste i ispisana kosuljica na ruci djeteta. Za nosioca takve hamajlije cvrsto se vjerovalo da ga ne moze, s Bozijom pomocu, ni neprijateljsko kursum prostrijeliti!..."
Negdje. ocetkom Drugog svjetskog rata, Hrvatski drzavni muzej u Banja Luci, nabavio je rijedak i vrijedan eksponat. Radilo se bas o kosulji hamajliji, izuzetno bogate izrade, koja se posljednjih decenija nalazila u vlasnistvu imucnog banjaluckog posjednika Jusufbega Filipovica. Jusufbegova supruga, gospoða Hajrija, svjedoci Garcevic, posebice je bila sentimentalno vezana za tu neobicnu hamajliju. Njeno djevojacko prezime bilo je Gradascevic i s pravom je tvrdila da je kosulju hamajliju nekoc, u ljutim bojevima s Turcima, kao svojevrsnu mocnu zastitu od neprijateljskog nauma, nosio plemeniti i odvazni Husein-kapetan Gradascevic - Zmaj od Bosne!

Uzaludna potraga
Iako sam pokusavao da istrazim i saznam gdje se danas nalazi taj vrijedni predmet bosnjacke etnografske bastine i da li je prezivio dva uzasna ratna pustosenja, nikakvu korisnu informaciju nisam uspio doznati do zakljucenja ove knjige. Postoje samo pretpostavke. Prema nekima kosulja hamajlija Husein-kapetana Gradascevica prebacena je tokom Drugog svjetskog rata u Zagreb s mnogim drugi muzejskim eksponatima i pohranjena u skrinje Hrvatskog drzavnog etnografskog muzeja gdje se, navodno, i dan-danas nalazi, a prema drugim informacijama, ostala je u banjaluckom Muzeju i unistena je kao “ocigledni primjer muslimanskog praznovjerja”, dolaskom neukih komunista na vlast. Postoji i treca pretpostavka, koja nas ponovo vodi u glavni grad Hrvatske, gdje je posljednje godine svoga zivota proveo dr. Stanko Sielski, znanstvenik izuzetnoga istrazivackoga senzibiliteta, znatizelje i obrazovanja, covjek koji je za zivota posjedovao najbogatiju privatnu zbirku hamajlija na tlu Balkana.
Vrijedilo bi, svakako, sve tri pretpostavke do kraja istraziti i pokusati vratiti Bosni i Hercegovini ono sto joj pripada.
No, iako je, pretpostavljam, sasvim neizvjesna sudbina kosulje hamajlije Zmaja od Bosne, mi o njoj danas znamo gotovo sve bitne pojedinosti. Znamo da je njena duljina, kada se uracunaju “prsa” i “leða”, ravno 105 centimetara, da je sirina na mjestu gdje su naramenice 85 centimetara, da je prednji razrez dug 42, da su rukavi-naramenice dugi 16, a siroki 18 centimetara, da su prednja i straznja strana kosulje, kao i naramenice, ispisani brojnim blagotvornim magijskim zapisima, dok je unutrasnja strana cista i neispisana. Na straznjoj, unutrasnjoj strani (leðima), nalazi se nekoliko vecih i nekoliko manjih mrlja za koje se dugo vremena vjerovalo da poticu od Zmajeve krvi, ali je detaljnom analizom izvrsenom u Higijenskom zavodu u Banja Luci 1941. godine, pouzdano utvrðeno da se, ipak, ne radi o ljudskoj krvi, vec o mrljama nepoznatog porijekla!
Po svemu se cini da kosulja hamajlija nikada nije koristena u svojoj osnovnoj namjeni, da je mozda samo nekoliko puta bila nosena, i da, u sustini, predstavlja hamajliju neobicnog oblika ali i sasvim neizvjesnih magicnih moci.

Rijetka dragocijenost
Slicne platnene kosulje hamajlije veoma su rijetke u nasim krajevima. To i nije cudo, jer je njihovo spravljanje bilo tezak i veoma mukotrpan posao, koji je nesumnjivo trajao mjesecima. Taj slozeni i naporni trud zahtijevao je i visoku nagradu, a to sebi nije mogla priustiti obicna siromasna raja. To su bili u mogucnosti samo najimucniji i najuticajniji, prije svih pase i begovi, te najbogatiji veletrgovci, vojskovoðe i proslavljeni ratnici, kao sto su, nesumnjivo, bili slobodoumni i plemeniti Gradascevici.
sta su sadrzavale hamajlije kosulje? Kakve magijske zapise?
Boraveci svojevremeno u Siriji, gdje na tajna magijska znanja i ucenja, vlast ne gleda blagonaklono, uspio sam “ispod ruke” da doðem do jednog vrijednog djela o sufitskim dometima u oblasti tajnih vjestina. U knjizi, cijelo jedno poglavlje posveceno je spravljanju kosulja hamajlija, a on sto je najvrednije jeste cinjenica da se u tom poglavlju govori o spravljanju kosulja hamajlija razlicitih magijskih dometa. Tako se tamo govori o kosuljicama hamajlijama za tek roðene bebe, koje djecu stite od uroka i bolesti; zatim o kosuljama hamajlijama namjenjenim djeci starijoj od jedne godine; pa kosuljama hamajlijama za djecu koja prolaze kroz godine puberteta; pa kosuljama hamajlijama za mladice i djevojke, itd.
Uz detaljan opis postupka (ritual, ceremonijal, protokol, magijski obred...) izrade kosulje hamajlije, precizno se navode i magijski zapisi i njihovo mjesto na kosulji: kur’anski ajeti i sure, imena 363 eshaba Bozijeg poslanika Muhammeda a.s., vefkovi (magicni kvadrati) neobicno snaznih magijskih sadrzaja, pentagrami, heksagrami, neka od 99 Lijepih Bozijih imena, dijelovi pojedinih dova, te brojne fraze (zikr) uz pomoc kojih su sufijski sejhovi postizali cudesne (nad)prirodne moci.
Danas su kosulje hamajlije rijetkost. Prije svega, zbog toga sto jos samo rijetki spravljaci poznaju protokole i sadrzaje spravljanja ovih jedinstvenih magijskih dragocijenosti, a i oni se nerado prihvataju ovog zadatka, jer to od njih zahtijeva izuzetan mentalni napor. S druge strane, cijena njihove izrade ne moze biti popularna i pristupacna kao izrada obicnih hamajlija, pa samim tim potraznja za kosuljama hamajlijama je potpuno splasnula i postala prava rijetkost.

Stimulirajte svoju srecu: